proportional
Answer:
10 apples would cost 250 pence or £2.50
|
In mathematics, proportional is
used to describe a certain type of relationship between two things,
e.g. the number of apples and the total cost of them.
If the total cost of 2 apples is twice the cost of one apple,
and the total cost of 3 apples is 3 times the cost of one apple,
and the total cost of 4 apples is 4 times the cost of one apple,
and so on
(and there are no special offers when you buy lots of them),
we can say that the total cost is proportional to the number of
apples.
Question: How much do you think
10 apples would cost if one apple costs 25 pence. (Answer)
|